Jak vymakat SEXY břicho I. díl

Je to tajný sen každé z nás. Mít to krásné ploché břicho, štíhlý pas a sexy jemný reliéf břišních svalů. Moct si vzít v létě pyšně mini tričko a nechat se od okolí obdivovat. Sednout si v plavkách u bazénu a necítit, že se nám vyvalí dvě až tři pneumatiky, které musíme překříženýma rukama zakrývat.

Jsem si jistá, že víte, o čem mluvím. Sama jsem zažila ten nepříjemný pocit, když jsem břicho musela schovávat pod volná trička a zároveň jsem slintala nad fotkami fitnessek, které tam měly krásné sexy svaly a nebály se je ukazovat. Připadalo mi to nemožné, něčeho takového jednou dosáhnout…

Ale stal se „zázrak“ a měla jsem možnost taky zažít ten pocit z druhé strany. Jak úžasné to je, dívat se na svůj pas s obdivem, přejet si po břiše a nahmatat sexy svalíky. Dát si ruce v bok a cítit pevné tělo!

katy-hvezdne-bricho-poza

Jsme ochotné udělat možné i nemožné pro to, abychom tohohle výsledku dosáhly. Přitom spousta dívek a žen žije v neustálém zklamání a i přes veškerou snahu výsledky nevidí. Věřím, že informaci o tom, že břišní svaly se budují v kuchyni, už máte. A jsem si jistá, že jste ji vzaly zodpovědně a k tréninku břicha upravily i jídelníček. Ale i přes všechno úsilí se nemůžete zbavit toho vybouleného špíčku v podbřišku? Váš pas pořád nemá podobu přesýpacích hodin? Nebo i když už máte tuku relativně málo, pořád nevidíte žádné svaly?

Je dost pravděpodobné, že cvičíte břišní svalstvo špatně jako 90% lidí. Nebo že váš jídelníček není správně vyvážený. Nebo možná oboje dohromady. Nebuďte z toho smutné! Nejste v tom sami, protože i já jsem se dopouštěla stejných chyb. Dokonce roky. Ale teď jsem moc ráda, že jsem to nevzdala a našla jsem správné řešení, o které se můžu teď podělit s vámi! A pomoct vám splnit si ten sen o krásném sexy bříšku, jaký jsem si splnila já 🙂 Protože to, že se to povedlo mně, ve skutečnosti nebyl žádný zázrak. Ale pouze rozumný a logický přístup ke stravě a cvičení, který zohledňuje základní funkce metabolismu a principy z fyzioterapie. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to úplně jednoduché a zvládnete to každá!

V prvním dílu tohohle článku vám povím o správném cvičení břicha. Příště zase rozebereme stravu.

moje-bricho-jak-sel-cas

Moje břicho – jak šel čas

Píše se rok 2012. Pevně jsem se rozhodla, že chci toho vysněného břicha dosáhnout! Upravila jsem stravu, začala jsem běhat a do toho trochu i posilovat. Především na to bříško samozřejmě. Byla jsem hodně odhodlaná a tak jsem opravdu shodila nějaký tuk a měla jsem štíhlý pas. Ale ty linie svalíků nebo dokonce kostičky pořád nikde! A to jsem na nich makala poctivě každý den!!!V té době jsem ještě nevěděla, že to byla právě ta chyba. Myslela jsem si, že čím více a častěji budu břicho cvičit, tím lépe. Zaměřovala jsem se jen na ty nejznámější cviky na vnější břišní svaly (Logicky, protože ty jsou přece vidět, že?) – zkracovačky, sklapovačky, sedy-lehy a další všemožné kreace, které jsem okoukala na internetu a v časopisech. O vnitřních břišních svalech a jejich důležitosti jsem nic netušila a proto jsem jim ani nevěnovala pozornost. Nevěděla jsem, že je neumím aktivovat, správně dýchat a že cvičím se špatnou technikou.

Navíc mi ohledně břišních svalů genetika moc nepřála. Spousta holek (i bikini fitness závodnic), které znám, nemusí svému břichu věnovat až tolik pozornosti. Hloubka břišních svalů se jim vytvořila hned na začátku cvičení a postupem času se jim udržuje jen za pomoci základních cviků, kde se zapojuje trup. Já, i když se posilování věnuju naplno 4 roky, jsem rozhodně tohle štěstí neměla a svoje bříško jsem si musela pěkně poctivě vydřít!

Ale ne tím stejným způsobem jako předtím. Nešlo o to cvičit častěji, dělat více opakování. Musela jsem se naučit vše od základů správně. Dechovou aktivaci vnitřních břišních svalů, udržování nitrobřišního napětí, cviky na vnitřní břišní svaly a správné provedení a procítění. Protože když si vybudujete pevný střed a zpevníte vnitřní břišní svaly, budou se ty vnější mít o co opřít a hezky vystoupnou na povrch. To je to, co si většina lidí neuvědomuje a jejich trénink se skládá jen ze cviků na vnější břišní svalstvo. Za 3,5 roku cvičení jsem měla výsledky malé. Ale za půl roku správné techniky ohromující.

ploche-bricho-progress

Výsledek půl roku cvičení podle principů z oblasti fyzioterapiea práce s vnitřními břišními svaly

Momentálně jsem už se svým bříškem spokojená Přesto se pořád v tréninku na jeho procvičení zaměřuju hodně. Ne jen kvůli lepší definici svalů, ale primárně pro posílení vnitřních břišních svalů kvůli stabilizaci páteře, prevenci zranění, navýšení síly u komplexních silových cviků a zlepšení dynamiky. Břišní svaly totiž nejsou jen na okrasu. A jak už jsem zmínila zkracovačky a sklapovačky nejsou pro funkci trupu to nejlepší, protože právě s vnitřními svaly pracují málo. Já dělám KAŽDÝ DEN 3 cviky na aktivaci vnitřních břišních svalů a zautomatizování břišního dechu. K tomu 3x týdně trénink ze 3-4 cviků na posílení trupu.

Když se naučíte dobře dýchat do břicha a tím svaly trupu aktivujete, hodně to pomůže třeba u dřepů a mrtvých tahů, kde břicho funguje jako hydraulika a vychází z něj celá dynamika. Zvládnete větší váhy a rychlejší tempo. Pokud děláte hodně silových cviků, ale břicho zanedbáváte, přetěžujete bedra a zaděláváte si do budoucna na riziko vyhřeznutí plotének. Když začnete cvičit bříško poctivě a správně jako já, přinese vám to nejen krásný estetický výsledek, ale spoustu dalších benefitů. Já se teď učím cvičit efektivně a zároveň šetrně ke svému tělu.To samé bych poradila i vám. Nedělejte už dál jen bezhlavě nesmyslné cviky, u kterých břicho správně neprocítíte. Prvně se naučte dýchat do břicha a aktivovat vnitřní svaly právě pomocí dechu. Pak provádět cviky, kde je kladený důraz na podsazení pánve a udržování nitrobřišního napětí. Mezi moje nejoblíbenější cviky patří Vytáčení pokrčeného kolene ve vzporu s nohou na bosu, Vzpor s koulením overballu kolenem a Vzpor s položenou nohou.Pokud tyhle cviky neznáte a nevíte, jak se provádějí, nevadí. Ráda vás to naučím!

cviky-podle-e-booku-hbz6t

S mým trenérem Petrem Gonem, od kterého jsem se tohle všechno naučila já, jsme dali dohromady tréninkový plán na 6 týdnů, který vás krok po kroku všechny výše popsané metody naučí. Obsahuje 28 unikátních cviků, které jsou v podobě HD videí v mém provedení a s Petrovým komentářem. Víc vám o něm ale povím až příště, ať se máte na co těšit 😉

Nová členská aplikace

Konečně lifestyle u kterého vydržíš! Fitness aplikace pro ženy, kterou budeš mít pořád po ruce ve svém mobilu a bude tě motivovat na každém kroku tvojí cesty.


Štítky


Mohlo by se vám také líbit

Nejjednodušší (a nejlepší) míchané tofu alá vajíčka

Nejjednodušší (a nejlepší) míchané tofu alá vajíčka

Kávové a malinové tiramisu

Kávové a malinové tiramisu
 • Ahoj Kacko, je to trochu okecavani okolo a moc se z toho clanku nedozvis .. vsechny s tim bojujeme a potrebujeme konkretni rady.. …fandím Ti a rada te sleduji…dekuji a teším se na pristi clanek Martina

  • Hlavní informaci je sdělená, to bylo hlavním účelem tohohle články 😉 konkrétní rady přijdou 🙂 Děkuju moc za podporu!

 • Milá Katty,
  článek mě moc potěšil. Je výstižný, opřený o osobní zkušenosti, není složitý a velmi motivující. Již nyní se těším na pokračování. Ráda Tě sleduji, jsi skvělá. Hodně elánu Ti přeje, Martina 🙂

 • ahoj Katy, tvé články miluju, navíc tvůj přístup ke cvičení je velmi rozumný a oceňuji ho. Zatím jsem si koupila e-knihu o stravě před a po tréninku – také super. Mé břicho je můj celoživotní boj a prohra….mindrák jako blázen. Už od svých 16let nosím delší trika i v létě a dvojdílné plavky jsem na sobě měla za celý život opravdu jen párkrát (vsude jinde jsem celkem hubená, ale bricho je fááákt hrůza:-(. Ted jsem už starší a ani nedoufám, že by se mi jeste povedlo bricho esteticky vylepsit. ale mám urcite zájem se zlepsovat alespon ze zdravotních důvodů…..při cvičení břicha (hlavně spodního) neodlepím ani nohy od země, přednes nohou ve visu spadá pro mě do oblasti utopie…ale chci bojovat !! ráda proto vyslechnu tvé rady a dopředu děkuji!

  • Ahojky Péťo, děkuju za milá slova 🙂 Vážím si tvé podpory. Rozhodně můžeš udělat pokroky. Nikdy není pozdě 😉 Jak změnou tréninku tak stravování. Je třeba ale začít od základů, vybudovat si právě ty hluboké břišní svaly, naučit se správě dýchat a na tom pak dál stavět. Tuk z břicha zase odstraníš správným jídelníčkem. Určitě neházej flintu do žita 😉

 • Já když cvičím na břicho, tak mě u toho strašně bolí záda a to je skoro neodlepím od podložky 🙁

 • {"email":"E-mailová adresa je neplatná","url":"Adresa webových stránek je neplatná","required":"Chybí požadované pole"}
  >