Letní broskový koláč

K létu neodmyslitelně patří voňavé ovocné koláče. Teda aspoň pro mě 🙂 Vždycky jsem milovala ty babiččiny borůvkové, rebarborové, meruňkové, broskové, rybízové,... s drobenkou na vrchu.

Bohužel se o nich nedá říct, že by nějak extra zapadaly do fitness stravování, protože i když obsahují zdravé ovoce, hlavní složkou je bílá mouka, cukr a máslo. Tedy hodně kalorií a málo výživy.

Já jsem si ale vymyslela recept, ve kterém jsem klasické ingredience vyměnila za nutričně symplatičtější varianty a z výsledku jsem byla sama ohromně překvapená, protože byl vynikající a mohl by tomu babiččinu směle konkurovat (sorry babi :-D). I manžel si pochutnal a jen se po něm u nás zaprášilo. Určitě jsem ho nedělala naposledy 🙂

Chci se o něj podělit s vámi, protože věřím, že může potěšit i vás. Já měla doma hodně zralých broskví. Ovoce můžete použít ale jakékoli, které budete mít po ruce a které máte na koláčích rádi 😉

Ingredience na 12 kousků - střední koláč:

- 75g polohrubé pšeničné mouky

- 75g celozrnné špaldové mouky

- 1 lžíce kypřícího prášku

- 100g + 1 lžíce erythritolu

- 50 kapek vanilkové stévie Zdravý den

- 2 domácí vajíčka

- 300g sojového jogurtu (Alpro nebo Sojade)

- 40 + 10g kokosového oleje

- 40g jemných ovesných vloček

- 1 lžička koření na štrůdl

- 400g broskví

V míse si smícháme prvních 5 suchých ingrediencí, v druhé míse vyšleháme mokré ingredience - jogurt, vajíčka, stévii, rozpuštěný olej (40g) a pak spojíme směsi dohromady.

Těsto vylijeme a rozetřeme do pekáče vyloženého pečícím papírem (30x20 cm), poklademe měsíčky broskví a zasypeme drobenkou, kterou si připravíme z vloček, 10g oleje, koření na štrůdl a lžíce erythirtolu.

Pečeme na 200 stupňů cca 60 min, dokud okraje a drobenka nezezlátne. Necháme vychladnout a potom krájíme.

Většinou si jako 1 porci servíruju 3 kousky.

Nutriční hodnoty - 1 kousek (1/12 z celé várky)

Energetický hodnota (kcal)

Bílkoviny (g)

Tuky (g)

Sacharidy (g)

149,2

6,9

6,4

16

Napsat komentář 2 komentářů