Jak načasovat živiny v průběhu dne pro nejlepší výsledky

Tahle otázka a různé odpovědi na ní kolují celým internetem, respektive fitness světem. Každý trenér, výživový poradce, fitnessák a odborník má jiný názor. Absolutně tedy chápu, pokud jste z toho už celí popletení, nevíte, čemu věřit a už vůbec ne, čím se řídit. Byla jsem na tom totiž úplně stejně!

Jsou tu tací, kteří se drží „starých pravidel“ ráno jíst sacharidy a směrem k večeru je ubírat a naopak přidat na bílkovinách. Pak jsou tu v poslední době zastánci téměř opačného směru, že sacharidy si máte dát v největší dávce před spaním a přes den se držet zeleniny a bílkovin.
Tak jak je to tedy SPRÁVNĚ?

spravne-nacasovani-zivin-v-prubehu-dne

Dala jsem si za úkol vám předložit v tomhle článku JASNOU odpověď. Nejen vyjádřiv jeden názor ze sta, ale naučit vás, jak se v té stovce vyznat a jak sami najít řešení pro sebe.

Ať je vaším cílem zhubnout, nabrat svaly, vytvarovat a zpevnit postavu nebo více věcí současně, je třeba začít od začátku, podívat se na problematiku z trochu vyšší perspektivy a ujasnit si priority.

Dost často a snadno se totiž stane, že se člověk zaměří na jeden pidi detail, který nemá velký vliv na výsledek (řekněme třeba 5 %), ale opomene úplné základy (které tvoří zbylých 95 %). A pak se diví, že se ke svému cíli vůbec nepřibližuje. Proto je určení priorit stěžejním bodem úspěchu.

Priority správného jídelníčku

Priorita č. 1 - Správná hladina energetického příjmu
Priorita č. 2 – Správný poměr živin
Priorita č. 3 – Trénink
Priorita č. 4 – Zdravá produkce hormonů
Priorita č. 5 – Kvalitní spánek

Dlouho, dlouho nic...

Priorita č. 6 – Výběr potravin
Priorita č. 7 – Načasování živin v průběhu dne
Priorita č. 8 – Suplementace

Chápete trochu poentu, kterou se snažím vyjádřit?

Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků, zaměřte se na body 1-5, které povedou k dramatické přeměně vaší postavy, pokud budete disciplinovaní a vytrvalí.

Až ty budete mít na 100 % vyladěné a vyšperkované, můžete si začít pohrávat s body 6-8, které vám můžou trošku dopomoct anebo proces usnadnit, zpříjemnit.

Ve skutečnosti totiž rozložení a načasování živin nemá takovou důležitost, jaká se mu přikládá. Poradila bych vám raději tuhle oblast stravování přizpůsobit vašim individuálním potřebám.

ovesna-kase-s-cuketou-a-silken-tofu-kremem-s-ovocem

O výsledky nerozhoduje, jestli budete jíst za den 3 jídla nebo 6. Opravdu vám 6 jídel denně nezrychlí metabolismus, to je jen mýtus. Metabolismus vám zrychlí posilovací intenzivní trénink a kvalitní strava ve správné skladbě.

Pokud máte nastavených X kalorií, X bílkovin, X sacharidů a X tuků na den, je úplně jedno, jestli si dáte ráno ovesnou kaši k snídani a vajíčka se zeleninou k večeři nebo přesně naopak. Dejte si, jaké jídlo chcete, v jakou dobu chcete. Pokud jste celý den v práci, kam si nechcete tahat haldu jídla a těžké krabičky, klidně si vezměte pár svačinek a větší jídlo si nechte na večer, které si uvaříte teplé doma s partnerem. Podstatné je, že splníte příjem za celý ten den. Není to osvobozující?

Vaše psychika je taky hodně důležitá! Pokud do sebe ráno cpete sacharidy, na které vůbec nemáte žaludek a večer usínáte s kručícím žaludkem, protože jste večeřeli jen salát nebo tvaroh jen proto, že se to tak dělat „má“ a cítíte se kvůli tomu mizerně, je dost pravděpodobné, že dodržovat takto nastavený režim dlouho nevydržíte.

Buďte free a udělejte si svůj denní režim v jídle hraví, příjemný, a tak jak vyhovuje VÁM!

Kdy na načasování ZÁLEŽÍ

Jediná výjimka, která potvrzuje pravidlo je jídlo PŘED a PO tréninku.

Na trénink potřebujete dostatek energie, abyste ho zvládly odcvičit kvalitně a využili při něm svůj plný potenciál. Taky je důležité, aby vás netížil žaludek a trávení vás neomezovalo při cvičení.

Po tréninku jsou zase svaly vyhladovělé a potřebují okamžitě doplnit svoje zásoby glykogenu, který jste z nich tréninkem s činkami vyždímaly. To CO a KDY po tréninku sníte, významně ovlivňuje, jak vaše tělo bude na stimul tréninkem reagovat. Pokud mu dáte kvalitní výživu ve vhodnou dobu, podpoříte svalový růst i spalování tuků.

Sama jsem si tenhle fakt na sobě ověřila. Když jsem plně pochopila důležitost výživy kolem tréninku a začala jí aplikovat, výsledky se najednou dostavovaly mnohem rychleji. A jako benefit mi zmizely nutkavé chutě na sladké, únava během dne a na každém tréninku se cítím nepřekonatelná a síla mi neustále roste.

Jelikož tohle tuhle oblast výživy považuju za hodně důležitou, sepsala jsem o ní celý e-book.

e-book-ukazka-jak-jist-pred-po-treninku-pro-max-vysledky

Opravdu bych každému doporučila téhle části dne ve stravování věnovat pečlivou pozornost, protože ten rozdíl SKUTEČNĚ POCÍTÍTE a taky UVIDÍTE.

svaly-na-zadech-slusi-i-holkam

Nemáte co ztratit, jedině získat – kvalitnější a rychlejší výsledky a současně se při tom cítit lépe. Když už tak dřete, věnujete cvičení a dodržování stravy takové úsilí, je přece škoda nevyužít svůj plný potenciál. Souhlasíte?

Doufám, že tenhle článek splnil svůj účel a máte teď trochu jasnější představu o tom, co je opravdu důležité. Chtěla bych, abyste jako já našli tu svobodu a už nemuseli každý den řešit, co přesně kdy musíte jíst, přemáhat se a cítit se kvůli tomu nekomfortně a nespokojeně.

Jezte, co chcete a kdy chcete, jak vás to baví a po čem se budete cítit dobře (v rámci správného celkového nastavení kalorií a živin v daném dni), netrapte se detaily a soustřeďte se na to, na čem skutečně záleží, a nezapomeňte tělu dodat pořádné palivo před tréninkem, abyste si ho mohly maximálně užít a nejlepší odměnu, kterou si po té dřině zaslouží.

vyrysovane-bricho-katy

Uvidíte, že díky těmto JEDNODUCHÝM pravidlům a flexibilitě se změní váš každodenní život k lepšímu a ke svojí vysněné postavě se začnete přibližovat mílovými kroky místo šnečím tempem! 🙂

__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"635a9":"Accent Color","cd03b":"Border"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

ZÍSKEJ ZDARMA

10 NEJLEPŠÍCH FITNESS TIPŮ

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"7eb85":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"7eb85":{"val":"var(--tcb-color-0)","hsl":{"h":341,"s":0.77,"l":0.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"7eb85":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
tak to chci!

Štítky

fitness výživa, hubnutí, jídelníček


Mohlo by se vám také líbit

Vlog – VYRÝSUJ BŘICHO za 42 dní díky tomuhle TRÉNINKU A JÍDELNÍČKU

Vlog – 6 KROKŮ K TRANSFORMOVÁNÍ TVOJÍ POSTAVY

Komentovat příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena

{"email":"E-mailová adresa je neplatná","url":"Adresa webových stránek je neplatná","required":"Chybí požadované pole"}