Jablečný ocet – zázračný elixír

Jablko samo o sobě patří mezi nejoblíbenější ovoce u nás. Je důležitou součástí našeho jídelníčku. Ne nadarmo se lidově říká: "Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře." Jablka jsou tradiční českou plodinou, a proto jsou pro nás jednou z nejužitečnějších potravin. Jsou hodnotná díky svému obsahu vitamínů, minerálů, antioxidantů a nerozpustné vlákniny – pektinu, která napomáhá správnému trávení, štěpení tuků a dokonce dokáže tělo zbavovat parazitů a neutralizovat účinky radioaktivního záření.

Z jablíček se také vyrábí jablečný ocet, který je právem označován za zázračný elixír mládí, zdraví a štíhlosti. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých rozdrcených jablek, která se pak nechávají kvasit v dřevěných kádích. Po dokončení procesu kvašení se obsah přecedí a vzniká tak hustá hnědá tekutina. Zachovává si všechny enzymy, vitamíny, minerály a prospěšné látky, které obsahují čerstvá jablka, a navíc vyniká dalšími léčivými vlastnostmi. Má antibakteriální, antimykotické účinky. Působí jako přírodní antibiotikum, které ničí patogenní bakterie a viry v těle. Napomáhá dobrému trávení a podporuje štěpení tuků. To z něj činí skvělý doplněk při hubnutí a cestě ke štíhlé linii. Při pravidelném užívání také dochází k posílení imunity organismu.

jablecny-ocet-na-salat

zdroj: Shutterstock

Z historie

Všestrannost a využitelnost jablečného octa jako léčivého a detoxikačního prostředku sahá do daleké historie. Už Hippokrates s ním léčil své pacienty již ve 4. století před naším letopočtem. Byl zaznamenán u starých Egypťanů, Babyloňanů, Řeků a Římanů, jsou o něm zmínky v Bibli a byl používán i ve středověku. Kryštof Kolumbus měl na svých lodích barely s jablečným octem kvůli prevenci kurdějí, stejně tak jako vojáci během americké občanské války. Japonští samurajové jej pili pro sílu a odolnost. Jablečný ocet byl po tisíciletí užíván nejen jako léčivý elixír, ale i jako čistící a detoxikační prostředek k odstranění zárodků, bakterií, zápachů a dokonce i skvrn.

jablecny-ocet-napoj

zdroj: Shutterstock

Léčivé účinky

Navzdory tomu, že se jedná o ocet, ten jablečný má jako jediný v těle zásaditou reakci. Jak už jste se mohli dočíst v jiných článcích na těchto stránkách, zásadité potraviny, mezi které společně s čerstvým ovocem a zeleninou patří také jablečný ocet, detoxikují tělo a napomáhají ke zdraví. Jablečný ocet ředí krev. To má také dopad na pročištění organismu od zamořujících zplodin způsobených nevhodnou stravou. Ničí hnilobné bakterie ve střevech.

A tím jsme zdaleka neskončili. Toto jsou další léčivé účinky, které jeho pravidelné užívání přináší: 

 • Čistí ledviny 
 • Napomáhá při chronické únavě
 • Léčí infekce dutin, bolesti hlavy, bolesti v krku a chřipku
 • Čistí pleť a tím odstraňuje problémy jako je akné nebo dermatitida
 • Napomáhá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu
 • Ničí candidu (kvasinkovou infekci) a houby, osídlí střevo přátelskými bakteriemi, čímž obvykle zastaví touhu po cukru
 • Pomáhá při dně, artritidě a ztuhlých kloubech
 • Podporuje tvorbu žaludečních kyselin, odstraňuje pálení žáhy

Užívání a využití v kuchyni

Nejlepší je užívat jablečný ocet hned po ránu na lačno ve formě nápoje. Smíchejte 2 lžíce octa s teplou vodou, případně doslaďte medem, a vypijte po malých doušcíchPři redukční dietě se doporučuje vypít sklenka vody s 1 lžící jablečného octa 20 minut před každým jídlem. Tato kůra pomůže jak k potlačení chuti k jídlu, tak k dobrému štěpení tuků i optimálnímu trávení.

Dále se skvěle hodí jako přísada do salátových zálivek a všude tam, kde chcete pokrm přikyselit – pomazánky, omáčky nebo polévky.

Další použití

Kromě toho, že můžete jablečný ocet užívat jako léčivý doplněk stravy nebo k dochucení pokrmů, má své uplatnění i v kosmetice, údržbě domácnosti nebo pro Vaše domácí mazlíčky.

 • Obličejové tonikum – rozjasňuje pleť.
 • Bělí zuby.
 • Když vlasy po umytí ještě přelijete vodou s jablečným octem, budou krásně lesklé a hebké.
 • Skvěle dezinfikuje a čistí Vaši domácnost - přidejte ho do vody na vytírání podlah a dalších povrchů.
 • Obklady s jablečným octem zmírňují otoky končetin.
 • Rozprašte na srst domácího mazlíčka – odpudíte tak blechy a jiné parazity.
 • Přidejte do pitné vody Vašemu chlupatému miláčkovi a pomůžete mu od vnitřních parazitů (slouží také jako prevence).

Kvalita

Při výběru jablečného octa buďte na pozoru. Nevyplatí se kupovat levný ocet například v supermarketu. Všechny výše zmíněné blahodárné účinky nese pouze ten druh octa, který je nefiltrovaný, nepasterovaný a nejlépe v bio kvalitě. Je sice tmavší a kalný, ale to právě vypovídá o jeho biologických kvalitách. Kvalitní octy dnes můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo mohu také doporučit jablečný ocet od značky Alnatura, prodávaný v síti drogerií DM. A pokud chcete mít opravdu jistotu, není tak těžké vyrobit si vlastí domácí jablečný ocet. 

A na závěr jeden lahodný recept na letní salát se zálivkou s jablečným octem:

jablecny-ocet-letni-zalivka-na-salat

Ingredience:

 • 1/2 ledového salátu
 • 2 rajčata
 • 1/4 salátové okurky
 • 1/4 červené papriky
 • 1/4 žluté papriky

Zálivka:

 • 1 šálek jahod 
 • 4 Pl jablečného octa
 • 1 Pl medu

Zeleninu nakrájejte, promíchejte a rozdělte do dvou misek. V mixéru umixujte přísady na zálivku a zalijte s ní salát. A můžete vychutnávat. Nejlépe někde na sluníčku na zahradě. Ale pozor na vosy a včely, ty tenhle salátek také přiláká. 🙂

Nová členská aplikace

Konečně lifestyle u kterého vydržíš! Fitness aplikace pro ženy, kterou budeš mít pořád po ruce ve svém mobilu a bude tě motivovat na každém kroku tvojí cesty.


Štítky


Mohlo by se vám také líbit

Nejjednodušší (a nejlepší) míchané tofu alá vajíčka

Nejjednodušší (a nejlepší) míchané tofu alá vajíčka

Kávové a malinové tiramisu

Kávové a malinové tiramisu
{"email":"E-mailová adresa je neplatná","url":"Adresa webových stránek je neplatná","required":"Chybí požadované pole"}
>