Už je to 10 týdnů, co jsem v rýsovací dietě a za tu dobu jsem si 1x plánovaně dopřála jedno jídlo mimo režim. Jinak se musím pochválit, že jsem každičký den splnila do puntíku podle plánu. 10 týdnů je docela dlouhá doba. Ale nemyslete si, neoplývám žádným zázračným darem disciplíny, absencí chutí na sladké a nevyžívám se v pocitech hladu. Zároveň si ale netrhám každý den vlasy z hlavy a neodpočítávám dny a minuty, až si budu „moct dopřát“ nějakou prasárnu. Jak to dělám?
Jsem normální člověk a navíc gurmán – miluju jídlo! Nesnáším jíst něco, co mi nechutná (a nikdy to nedělám), miluju sladké a potřebuju si ho dopřávat každý den. Světe div se, tohle všechno jde skloubit dohromady a zároveň mít výsledky 😉 Chci vám dám pár tipů, které mě každý den pomáhají zůstat na trati, svojí dietu milovat, na cestě k vytoužené postavě se natrápit, ale naopak si jí užívat 😉 Třeba některé z nich pomůžou i vám a hubnutí pro vás bude snadnější.
1) Zeleninové rychlovky z mrazáku
Zelenina je pro mě v dietě nejdůležitější skupina potravin. Hlavně proto, že obsahuje minimum kalorií, hodně vlákniny a tím pádem jí můžete sníst hodně a na dlouho vás zasytí. Navíc když jí dobře upravíte, parádně si na ní pochutnáte. Já jí sním každý den kolem třičtvrtě kila. A to se ještě musím hlídat.
Zapomeňte na přikusovaní okurky k hlavním jídlům. Dopřávejte si zeleninu všech barev a upravujte jí na různé způsoby. Jak v podobě salátů, tak restované směsi, grilovanou, pečenou, sterilovanou, mixovanou jako krémy a omáčky,… Zelenina je hodně nedoceněná. Možná lidi nebaví ji mýt, krouhat, škrábat,… mě taky moc ne. A většinou na to ani nemám čas. Nemluvě o situacích, kdy přijdu domů z tréninku a mám obrovský hlad. To prostě potřebuju, aby moje jídlo bylo co nejjednodušší na přípravu a hotové rychle. Kdybych měla všechnu zeleninu čistit a krájet, asi bych si u toho uřezala nervozitou prsty 🙂 Proto miluju mraženou zeleninu! Nezkazí se, je vždycky po ruce, připravená k rychlé přípravě a hotová za pár minutek.
Ne všechny směsi a druhy, které jsou v supermarketech k dostání, jsou dobré anebo když už jsou, tak bývají předražené. Ohlídejte si, aby neobsahovaly už nějaká ochucovadla, jako olej, máslo nebo cukr.
Věřte mi, že jsem jich už spoustu vyzkoušela a tak mám vytipované svoje oblíbence. Mezi ně patří fazolové lusky, nejraději mám krájené od Bonduelle. Potom baby karotky a ze směsí třeba tuhle V.I.P, která je česká a moc dobrá za přijatelnou cenu.
Často dám jen jedno balení na pánev, přidám plechovku krájených rajčat, koření, sojovku, 5 kapiček citrónové stévie a po uvaření je to výborná omáčka! Třeba k shirataki těstovinám. To pak máte obrovský talíř jídla, nacpete si pupek a přitom neobsahuje skoro žádné kalorie 😉
2) Zeleninové ovoce
Ovoce bývá často v redukčních zatracované kvůli obsahu cukru. Já se ho tedy nebojím, ovoce miluju a ani v předsoutěžní dietě ho nikdy nevyřazuju. Je ale pravda, že je kaloricky vydatnější než zelenina, a tak je třeba si jeho množství víc hlídat. Věděli jste ale, že jsou druhy ovoce, které obsahují kalorií a sacharidů méně než leckterá zelenina? A právě ty se stanou vašim nejlepšími přáteli 😉 Jahody a grep mají 8 g sacharidů na 100 g. To je méně než mrkev, hrášek a přibližně stejně jako dýně. A v Lidlu si dokonce kupuju mraženou směs lesní plody a maliny, které mají dokonce 5-6 g sacharidů na 100 g! Což je tolik jako rajče nebo paprika. Jupííí!
Jak už jsem zmínila. Příjem zeleniny mám na den nastavený na 750 g. Což je přibližně 45 g sacharidů a 15 g bílkovin. Nezapisuju si tedy každý gram okurky do Myfitnesspal, ale počítám s těmihle hodnotami konstantně, druhy střídám a nekomplikuju si život. Tyhle lesní plody, maliny a případně čerstvé jahody započítávám tedy do svého denního příjmu zeleniny! Zpestřuju si jimi snídaně a svačinky i ve dnech, kdy mám jinak nízký příjem sacharidů 😉
3) Bublinky
Všechno, co zaplní žaludek mezi jídly, když přijde hlad, je vítáno. A když to ještě sladce chutná… to je ideální! Někdy až život zachraňující… Proto jsou dietní limonády dalším kámošem v dietě. Colu zero asi znáte, tu vám představovat nemusím 🙂 Taky si jí dávám, ale spíš jen proto, že je k dostání na každém rohu. Ale znáte třeba Green Colu? Také je výborná! Když si ale můžu vybrat, raději mám třeba zázvorovou nebo citrónovou limču. Nebo třeba takové mojito! Víte, že je dneska už takový výběr limonádek bez kalorií?
V Tescu nově seženete Sprite zero v 2 l lahvi nebo alternativní, Green Lemon Lime, slazený stévií a sukralózou. V sítích prodejen Marks&Spencer mají královsky bohatý výběr za super ceny, a navíc jsou tyhle limči slazené jen sukralózou a s přírodními příchutěmi. Moje oblíbená je právě zmíněná zázvorová. Pořádně štípe, je to takové to poctivé silnější ginger beer. A to já právě miluju 🙂 Pak mi chutná pomerančová a citrónová.
Když navíc stojíte o trošku nakopnutí v podobě kofeinu (ale pozor, zase to s ním nepřehánějte!), tak báječně poslouží NOVA Organic Energy Drink. Chutnají naprosto božsky. Každá ze tří příchutí je geniální – mango-máta-passionfruit, pomeranč-černý bez-limetka anebo granátové jablko-borůvka-zázvor. Obsahují adaptogeny, přírodní látky, které pomáhají tělu adaptovat se na náročnou situaci, výkon, trénink, práci... právě tak, jak zrovna tělo potřebuje! Moc mi chutnají všechny, obzvlášť teď v létě oblaží chuťové pohárky a osvěží. Pěkně vychlazený s ledem. Aaaaaa…
4) Dezert každý den
A teď tip pro milovníky sladkého, mezi které se dobrovolně hlásím. Svádí vás zákusky v cukrárně, na které šilháte, když kolem ní jdete po ulici? Toužíte si taky jeden dát? Tak hurá do toho! Cože? Porušit dietu? Nee, to nemyslím 🙂 Naplánujte si na každý den (pro mě je to snídaně nebo odpolední svačina – často oboje :-D) nějaký dezert nebo sladkost, který zapadne do vašeho stravovacího plánu. Budete se tak mít vždycky na co těšit, uspokojíte mlsný jazýček a cesta kolem cukrárny pro vás nebude už nikdy traumatickým zážitkem.
Jaké jsou moje nejoblíbenější dezerty?
5) Zachránce sladkých chutí stále ve střehu
Ať jdu kamkoliv, neodcházím z domu bez dvou skleněných lahviček. Citrónové/mátové a čokoládové/vanilkové stévie v kapkách. Tenhle malý zázrak jsem objevila asi před 2 lety a od té doby bez ní neudělám ani ránu. Je čistě přírodní a osladí i krásně ochutí každý čajík, kafíčko kdekoli v restauraci nebo v kavárně a cukr můžu zdvořile bez těžkého srdce odmítnout. Doma s nimi taky sladím jak nápoje, tak kaše, už zmíněné dezertíky,… prostě všechno. Nepřidá žádné kalorie a chutě uspokojí dokonale. Necítím v ní žádný hořký ocásek a oproti jiným umělým sladidlům se vám neomrzí. Právě protože je jemňounká a přírodní. Pro mě jeden z největších objevů a zázraků nejen v dietě. Pořád si je nemůžu vynachválit.
6) Hlad je převlečená žízeň
Možná vám to bude připadat jako často omílané klišé, ale jelikož na dostatečný režim pořád spousta lidí zapomíná nebo ho podceňuje, přijde mi důležité ho do tohohle článku zahrnout.Když budete dostatečně pít a budete hydratovaní, je mnohem menší pravděpodobnost, že vás budou honit chutě a hlad. Opravdu to mám na sobě vyzkoušené. 1,5 litru není dost vody. Obzvlášť ne v létě, při fyzické aktivitě a při hubnutí. Všechny tyhle faktory vaši potřebu tekutin zvyšují. Já piju každý den 4-5 l vody. VODY. Ty limči a energeťáky jsou k tomu navíc a do pitného režimu je nepočítám.
Možná se vám to zdá nemožné vypít. Ale věřte mi, tělo se na to dá vycvičit. Je to o zvyku. Když si třeba pořídíte takovýhle krásný barel, který budete mít celý den u sebe, bude se vám to zvládat mnohem lépe. Případně dochuťte vodu citrónem, limetkou nebo si vychlaďte čaj, aby se vám voda pila lépe.
7) Kdo je připraven, není překvapen
Nejhorší co znám, je dostat hlad a nevědět, co si můžu k jídlu dát. Mozek nemá sacharidy, žaludek řve jako lev a já jsem protivná a nervózní. V tomhle stavu se těžko vymýšlí, co si udělat k jídlu, aby vás uspokojilo a zapadlo do maker. A to co si fakt nepřejete je každodenní stres jen kvůli jídlu. Může se stát, že to buď nezvládnete a režim porušíte nebo si něco upachtíte, do maker to sedět bude, ale ani si nepochutnáte.
Proto jsem se naučila plánovat si každý den předem. Večer předem, nejpozději ráno si promylím, co budu jíst a zapíšu do MFP. Propočítám a sepíšu si jídla tak, abych měla na programu už zmíněný „dezert dne“, všechnu zeleninu a na každé jídlo jsem se mohla těšit. Už znám svoje tělo a mám ozkoušené, které kombinace jídel mi sedí, po kterých se cítím dobře a která mě na dostatečně dlouhou dobu zasytí. Některá i často opakuju. Právě proto, že mi prostě sedí. Třeba čokoládové brownies 🙂 Když dostanu hlad, jen mrknu do mobilu a přesně vím, kolik a čeho si mám dát. Případně mám jídlo už nachystané v lednici. No stress, bench press 😉
8) Hodně muzinky (jídla), za málo peněz (kalorií)
Poslední tip jsou moje oblíbené potraviny, které jsou „makro friendy“. Volně přeloženo na větší objem mají méně kalorií než jiné potraviny a přátelský poměr živin.
- Kokosový krém Albert
Vlastně se to jmenuje kokosové mléko. Ale koupíte ho v plechovce a uvnitř není tekutina, ale hustý krém. Obzvlášť, když ho vychladíte v ledničce, tak ztuhne. Kokosové mléko je k dostání od spousty značek. Tak proč zrovna to alberťácké? Zaprvé má nejméně kalorií a tuků a zadruhé se neodděluje na tuk nahoře a vodu dole. Celá plechovka je jemný krémík, který chutná jako božská kokosová šlehačka. Víte tedy, že nutriční hodnoty sedí a nemusíte ho prvně ohřívat a promíchávat.
Já ho miluju právě ztuhlý vychlazený. Třeba k ovesné kaši, kterou si dám jen do poloviny talíře a do druhé studené ovoce a na to až kokosový krém, abys se mi neroztekl. Nebo jen tak do mističky s ovocem na svačinu. V poslední době jsem si oblíbila dát si ho na špaldový pufovaný chlebíček a pokapat karamelovým WF sirupem 😛
- Hedvábné tofu
Jelikož nejím mléčné výrobky, společně se sojovým jogurtem Sojade mi je hedvábné tofu perfektně zastoupí. Dělám z něj různé pribináčky, krémíky, náplně do rolády, ale taky dipy k pečeným bramborám nebo dressinky. A taky proteinový cheesecake. Využití má široké a nutriční hodnoty jsou do dietky víc než přátelské 😉
- PB2
Arašídové máslo bez tuku. Je třeba dodávat víc? 😀 Prostě ho zbožňuju. Jak to kakaové, tak naturální, ze kterého dělám i omáčku na slano. Jednoduše ho smíchám se sojovou omáčkou a vmíchám do zeleniny. K těstovinám shirataki prostě labůžou, hromada jídla a zase se směšně nízkým obsahem kalorií. Boží!
- Špagety z černých fazolí
Chutnají báječně, jsou bez lepku a opravdu čiště jen z černých fazolí případně druhý druh ze zelené sóji. Stačí k nim přidat zeleninovou omáčku, někdy vmíchám i trošku sezamového oleje, lahůdkové droždí nebo veganský sýr. Jedna porce má 21g bílkoivn a 19g sacharidů. Díky bílkovinám a vysokému podíly vlákniny skvěle zasytí a už k nim nemusíte nic dalšího přidávat a máte kompletní výživné jídlo 😉 Za mě špica.
- Amarantové perličky
Je to vlastě pufovaný amarant. Takové droboulinké kuličky, které mají skvělou oříškovou chuť. Amarant obsahuje méně sacharidů a víc bílkovin než jiné obiloviny a hlavně ty peričky neváží skoro nic. Nasypete si jich plnou misku a po zvážení zjistíte, že to je 10 g 😀 Takže si s nimi ráda zasypávám zmrzky nebo tofu tvarohy a vždycky mě ten objem i chuť potěší 😉 Kupuju je v DM.
- Kakaový prášek
Toho mám opravdu velkou sportřebu 🙂 Nejen na brownies (i když to v poslední době nejvíc), ale i do vloček a třeba právě na krém z hedvábného tofu, který chutná jako termix. Kakao je vlastně to, co dělá čokoládu čokoládou. V podobě prášku má stejnou chuť, ale je mnohem koncentrovanější a skoro bez tuku. Takže pokud jste milovníci čokolády, zaručeně vás potěší, že s kakaem můžete mít čokoládové každé jídlo aniž by to byl vrah vašeho progressu. Nejraději mám raw od Purasany, protože má vysoký obsah minerálů a krásnou plnou chuť díky tomu, že není tepelně zpracované a je organic.
Snad jste v článku našli nějakou inspiraci. Budu ráda, když se v komentářích podělíte o vaše tipy, jak si zpříjemnit dietku 😉
Pokud byste rádi nějaké další konkrétní recepty z mojí kuchyně, třeba i na jídla, která jsem zmiňovala v článku, Plno jich najdete na portálu VEGANZA.