Tahle otázka a různé odpovědi na ní kolují celým internetem, respektive fitness světem. Každý trenér, výživový poradce, fitnessák a odborník má jiný názor. Absolutně tedy chápu, pokud jste z toho už celí popletení, nevíte, čemu věřit a už vůbec ne, čím se řídit. Byla jsem na tom totiž úplně stejně!
Jsou tu tací, kteří se drží „starých pravidel“ ráno jíst sacharidy a směrem k večeru je ubírat a naopak přidat na bílkovinách. Pak jsou tu v poslední době zastánci téměř opačného směru, že sacharidy si máte dát v největší dávce před spaním a přes den se držet zeleniny a bílkovin.
Tak jak je to tedy SPRÁVNĚ?
Dala jsem si za úkol vám předložit v tomhle článku JASNOU odpověď. Nejen vyjádřiv jeden názor ze sta, ale naučit vás, jak se v té stovce vyznat a jak sami najít řešení pro sebe.
Ať je vaším cílem zhubnout, nabrat svaly, vytvarovat a zpevnit postavu nebo více věcí současně, je třeba začít od začátku, podívat se na problematiku z trochu vyšší perspektivy a ujasnit si priority.
Dost často a snadno se totiž stane, že se člověk zaměří na jeden pidi detail, který nemá velký vliv na výsledek (řekněme třeba 5 %), ale opomene úplné základy (které tvoří zbylých 95 %). A pak se diví, že se ke svému cíli vůbec nepřibližuje. Proto je určení priorit stěžejním bodem úspěchu.
Priority správného jídelníčku
Priorita č. 1 - Správná hladina energetického příjmu
Priorita č. 2 – Správný poměr živin
Priorita č. 3 – Trénink
Priorita č. 4 – Zdravá produkce hormonů
Priorita č. 5 – Kvalitní spánek
Dlouho, dlouho nic...
Priorita č. 6 – Výběr potravin
Priorita č. 7 – Načasování živin v průběhu dne
Priorita č. 8 – Suplementace
Chápete trochu poentu, kterou se snažím vyjádřit?
Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků, zaměřte se na body 1-5, které povedou k dramatické přeměně vaší postavy, pokud budete disciplinovaní a vytrvalí.
Až ty budete mít na 100 % vyladěné a vyšperkované, můžete si začít pohrávat s body 6-8, které vám můžou trošku dopomoct anebo proces usnadnit, zpříjemnit.
Ve skutečnosti totiž rozložení a načasování živin nemá takovou důležitost, jaká se mu přikládá. Poradila bych vám raději tuhle oblast stravování přizpůsobit vašim individuálním potřebám.
O výsledky nerozhoduje, jestli budete jíst za den 3 jídla nebo 6. Opravdu vám 6 jídel denně nezrychlí metabolismus, to je jen mýtus. Metabolismus vám zrychlí posilovací intenzivní trénink a kvalitní strava ve správné skladbě.
Pokud máte nastavených X kalorií, X bílkovin, X sacharidů a X tuků na den, je úplně jedno, jestli si dáte ráno ovesnou kaši k snídani a vajíčka se zeleninou k večeři nebo přesně naopak. Dejte si, jaké jídlo chcete, v jakou dobu chcete. Pokud jste celý den v práci, kam si nechcete tahat haldu jídla a těžké krabičky, klidně si vezměte pár svačinek a větší jídlo si nechte na večer, které si uvaříte teplé doma s partnerem. Podstatné je, že splníte příjem za celý ten den. Není to osvobozující?
Vaše psychika je taky hodně důležitá! Pokud do sebe ráno cpete sacharidy, na které vůbec nemáte žaludek a večer usínáte s kručícím žaludkem, protože jste večeřeli jen salát nebo tvaroh jen proto, že se to tak dělat „má“ a cítíte se kvůli tomu mizerně, je dost pravděpodobné, že dodržovat takto nastavený režim dlouho nevydržíte.
Buďte free a udělejte si svůj denní režim v jídle hraví, příjemný, a tak jak vyhovuje VÁM!
Kdy na načasování ZÁLEŽÍ
Jediná výjimka, která potvrzuje pravidlo je jídlo PŘED a PO tréninku.
Na trénink potřebujete dostatek energie, abyste ho zvládly odcvičit kvalitně a využili při něm svůj plný potenciál. Taky je důležité, aby vás netížil žaludek a trávení vás neomezovalo při cvičení.
Po tréninku jsou zase svaly vyhladovělé a potřebují okamžitě doplnit svoje zásoby glykogenu, který jste z nich tréninkem s činkami vyždímaly. To CO a KDY po tréninku sníte, významně ovlivňuje, jak vaše tělo bude na stimul tréninkem reagovat. Pokud mu dáte kvalitní výživu ve vhodnou dobu, podpoříte svalový růst i spalování tuků.
Sama jsem si tenhle fakt na sobě ověřila. Když jsem plně pochopila důležitost výživy kolem tréninku a začala jí aplikovat, výsledky se najednou dostavovaly mnohem rychleji. A jako benefit mi zmizely nutkavé chutě na sladké, únava během dne a na každém tréninku se cítím nepřekonatelná a síla mi neustále roste.
Jelikož tohle tuhle oblast výživy považuju za hodně důležitou, sepsala jsem o ní celý e-book.
Opravdu bych každému doporučila téhle části dne ve stravování věnovat pečlivou pozornost, protože ten rozdíl SKUTEČNĚ POCÍTÍTE a taky UVIDÍTE.
Nemáte co ztratit, jedině získat – kvalitnější a rychlejší výsledky a současně se při tom cítit lépe. Když už tak dřete, věnujete cvičení a dodržování stravy takové úsilí, je přece škoda nevyužít svůj plný potenciál. Souhlasíte?
Doufám, že tenhle článek splnil svůj účel a máte teď trochu jasnější představu o tom, co je opravdu důležité. Chtěla bych, abyste jako já našli tu svobodu a už nemuseli každý den řešit, co přesně kdy musíte jíst, přemáhat se a cítit se kvůli tomu nekomfortně a nespokojeně.
Jezte, co chcete a kdy chcete, jak vás to baví a po čem se budete cítit dobře (v rámci správného celkového nastavení kalorií a živin v daném dni), netrapte se detaily a soustřeďte se na to, na čem skutečně záleží, a nezapomeňte tělu dodat pořádné palivo před tréninkem, abyste si ho mohly maximálně užít a nejlepší odměnu, kterou si po té dřině zaslouží.
Uvidíte, že díky těmto JEDNODUCHÝM pravidlům a flexibilitě se změní váš každodenní život k lepšímu a ke svojí vysněné postavě se začnete přibližovat mílovými kroky místo šnečím tempem! 🙂